11 stycznia 2018 19:12 | Aktualności

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętajmy jednak, że podstawą miło i przyjemnie spędzonego wolnego czasu jest zdrowy rozsądek i ostrożność! Oto kilka zasad, które warto zapamietać!

• Wychodząc bawić się na powietrze, ubierajcie się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierajcie miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajcie, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowajcie szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyjcie trasę zjazdu, usuwając z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
  • Dostosujcie się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodźcie w poprzek toru.
  • Ważny dla Waszego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżacie. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  • Nie ślizgajcie się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Pamiętajcie, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Waszego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnujcie z zabawy w tym miejscu, powiadomcie o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
  • Nie rzucajcie w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
  • Nie rzucajcie w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
  • Korzystajcie wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód, może w każdej chwili załamać się pod Waszym ciężarem.
  • Kulig organizujcie wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączcie grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.
  • Nie dołączajcie sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnujcie swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddajcie do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Wspaniałej zimowej pogody
i aktywnego, bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii
życzy wszystkim uczniom
i Rada Pedagogiczna